Monokristal ve polikristal güneş panellerin arasındaki farklar

Fotovoltaik (PV) sisteminiz için güneş panellerini seçer ve değerlendirirken, iki panel seçeneği kategorisiyle karşılaşacaksınız. Onlar monokristal güneş panelleri (mono) ve polikristal güneş panelleri (poli). Her iki tip panel de güneşten enerji üretir, ancak dikkat edilmesi gereken bazı önemli farklılıklar vardır.

 

Monokristal ve polikristal güneş panellerine dair her şey..

 

Hem monokristal hem de polikristal güneş panelleri, genel güneş PV sisteminde aynı işlevi görür: Güneşten gelen enerjiyi alır ve elektriğe dönüştürürler. Her ikisi de güneş panelleri için kullanılan silikondan yapılmıştır. Çünkü bu element bolca mevcut ve çok dayanıklıdır. Güneş enerjisini kullanmanız için hem monokristal hem de polikristal iyi seçenek olabilir, ancak son güneş enerjisi satın alma kararınızı vermeden önce anlamanız gereken iki tür teknoloji arasında temel farklar vardır. İki teknoloji arasındaki temel fark, kullandıkları silikon güneş hücresi türüdür: monokristal güneş panelleri tek bir silikon kristalinden yapılmış güneş hücresine sahipken, polikristal güneş panelleri, birlikte eritilmiş birçok silikon parçasından yapılmış güneş hücrelerine sahiptir.

 

Monokristal ve polikristal güneş panellerin arasındaki farklar;

 Monokristal güneş panelleri:

Monokristal güneş panelleri genellikle birinci sınıf bir güneş enerjisi ürünü olarak düşünülür. Monokristal panellerin temel avantajları daha yüksek verimlilik ve daha sık estetiktir. Monokristal güneş panelleri için güneş hücreleri yapmak için silikon çubuklar halinde oluşturulur ve çipler halinde kesilir. Bu tür paneller, kullanılan silikonun tek kristal silikon olduğunu belirtmek için “monokristal” olarak adlandırılır. Hücre tek bir kristalden oluştuğu için, elektrik akışı oluşturan elektronların hareket etmek için daha fazla alanı vardır.

Polikristal güneş panelleri:

Polikristal güneş panelleri genellikle monokristal panellerden daha düşük verimliliklere sahiptir, ancak onun avantajı daha düşük bir fiyat konusudur. Ek olarak, polikristal güneş panelleri, mavi bir tona sahip olma eğilimindedir. Polikristal güneş panelleri de silikondan yapılmaktadır. Ancak tek bir silikon kristali kullanmak yerine, üreticiler polikristal hücresi üretmek için birçok silikon parçasını birlikte eritirler. Her hücrede çok sayıda kristal olduğu için elektronların hareket etme özgürlüğü daha azdır. Sonuç olarak, polikristal güneş panelleri, monokristal panellerden daha düşük verimlilik oranlarına sahiptir.